Heartlines.

Pas më shumë se katër vjet në Milano, unë jam duke e lënë këtë vend simpati kafe në lidhje me sa më shumë që kam bërë kur kam ardhur këtu. Çfarë kjo do të thotë është, unë ende preferojnë erën e kafesë se sa shije. Nëse unë do të kënaq në një kapuçin apo Latte makiato, ajo duhet të jetë kafe dekafeinato, (ose 'deca ", siç është quajtur nga njerëz super të ftohtë), për shkak se në këtë mënyrë unë rri larg të çmendur efektet anësore kafe duket se më jepni. Unë në thelb mund të rreh me trotuar nga ankth i përjetojnë, si dhe stomakut tepër i lënduar ndjehem. My ideal 'kafe' përbëhet nga një filxhan qumësht i lehtë njolla me një smidge e Deca-ekspres një makiato Latte. (A e dini, "makiato" do të thotë për të njollë, tokës?). Ju kurrë nuk do të kapur mua të pijshëm një 'Caffe' (një e shtënë ekspres), ose një 'doppio', (shtënë dyfishtë ekspres), ose një 'coretto Caffe' (shtënë e ekspres me pika të alkoolit në të), ose një 'Ristretto ', (një e shtënë më të shkurtër të ekspres, kështu që teknikisht më grushta me kafeinë, e cila është ajo që italianët pikërisht nevojë në mëngjes para se të merrni në makinat e tyre).

Në grupin e Alice in Wonderland.

Në grupin e Alice in Wonderland.

Ka fjalë për fjalë pesëdhjetë mënyra për të përgatitur lloje të ndryshme të coffees, dhe unë kurrë nuk gomave të analizuar italianët në bar kafe duke shijuar ritualin e tyre kulturore. Pozita strategjike të Venecias në botë tregtare në fund të 1500 të mbyllur disi fatin të këtij vendi, sepse ajo lejohet për kafe për të arritur aty pari nga muslimanët që tregtojnë në Afrikën e Veriut, Lindjen, dhe Egjipt. Dyqan inauguruese kafe në Evropë u hap në Venecia dhe pjesa tjetër është finito. Adhuruesit Fast forward mbi 400 vjet më vonë, dhe java të qëndrojë në çdo bar në qytet, në çdo kohë të ditës për të pirë nga nga saucers më të vogla që i bëjnë ato duken si ata janë në grup të një Alice in Wonderland film. Dy apo tre sips më vonë, ata janë bërë, të paguajnë 1 euro e tyre, reciprokisht të mbjellë një puthje në secilën faqe të compadres tyre kafe, dhe largohuni nga lokali në shumën e pesëmbëdhjetë të shpejtë 'Ciao-së' shkëmbyera mes njëri-tjetrit. Është e pamundur të mos buzëqeshje kur dëgjoj italianë ofertën e lamtumirës çdo tjetër.

Pastaj, ka ekspres-to-go. Disa italianë të urdhërojë ilaç e tyre të lakmuar, ndërsa ata janë në arrati. Këto folks duhet të jetë seriozisht i zënë. Ata marrin dorëzoi një urinës-mostër madhësi gotë plastike (me një kapak të vogël për të boot), i cili përmban lakmuar 2-3 gllënjka kafe e tyre. Pse dikush nuk do të kenë kohë për të vërtetë të konsumojnë pije e tyre në vend është me peshë, veçanërisht pasi ai ndoshta zgjat më shumë për të ecur në bar kafe për të porositur kafe tuaj, se sa që duhet për të pirë atë. Dhe, duke qenë serioze connoisseurs kafe, I imagjinoni shijen merr prishur nga plastike e kupës. Por, që nuk është as këtu as atje, sepse pastaj përsëri, italianët zeroja kokat e tyre në konfuzion në ne amerikanët Veriut kur të kemi coffees venti-sized, zbukuruar me krem ​​whipped, karamel, kallam karamele dhe kungull erëza dhe gllënjkë e tyre gjatë gjithë ditës. Ata janë aq të mëdha, ne mund edhe nuke ato në mikrovalë për t'i mbajtur ata të ngrohtë e cila është me siguri e kobshme për italianët për të pranuar.

Në shtëpi, Lumberg është droguar kafe mes të dy prej nesh. Vend i shenjtë i tij kafe përbëhet nga një makinë Nespresso. Për mua, unë si kapsula-e me ngjyra ngjyrat e tyre janë të mëdha, ato paraqesin mirë dhe janë mjete të shkëlqyera për të bërë detyrat e shtëpisë matematikë me Little Miss Kokëfortë dhe Albino Hulk. Dhe për paletë tim pastërvitur, ata shije të madhe-im i preferuar është Rosabaya de Colombia por unë mendoj se është për shkak se unë si duke thënë emrin e këtij shije. Kjo u tha, kapsula mund të merrni kushtueshëm me kalimin e kohës, kështu që nëse ju jeni në kërkim për të ushqyer varësisë tuaj kafe me një buxhet, e konsiderojnë Gourmesso . Ata bëjnë kapsula e madhe-provë kafe që përshtaten makinat më të Nespresso, por janë rreth tridhjetë për qind më lirë se sa origjinale. Kohët e fundit kam marrë një bandë e tërë e mostrave nga Gourmesso dhe ata janë mësuar pa ankesave nga Lumberg, veten time, dhe miqtë që ka ndodhur për të ndaluar nga. Kontrolloni ato.

Gjëra të tjera që ne jemi paketim me ne ndërsa përgatiten për të lënë një pallette konvertuar për uthull balsamic thjeshtë dhe vaj ulliri. Ky kombinim është i jashtëzakonshëm dhe nuk ka dressings tjera për sallatë janë të nevojshme ndonjëherë, sipas mendimit tim. Ne kemi miratuar edhe italisht kohë për ngrënie e cila fillon në orën 19:00 dhe ku në shtëpi i bërë Pesto me domate qershi sicilian në Penne është ndoshta gjëja më e mirë për të ngrënë në historinë e të gjithë botës të gjerë, (dhe kush e dinte Pesto është aq lehtë për të bërë!). Deri tani, breakfasts italiane kuptim shumë. Një brioche (në thelb një briosh) me kafe dhe lëng shtrydhur fllad portokalli është në të vërtetë me të vërtetë mirë dhe ju mban të plotë për një kohë të vërtetë, (të paktën deri në pushim të parë kafe në mëngjes që po dëgjoj zakonisht behet njëzet minuta pasi të mbërrini në të punuar).

Jashtë gjëra të kuzhinës, unë personalisht jam duke filluar të besojnë se shalle mund të jetë i veshur me çdo veshje si unë kam parë aq shpesh nga ana e popullit modë rreth meje. Italianët janë gjithashtu të drejtë kur duke supozuar veprimet flasin më shumë se fjalët dhe unë kam qenë i tha përdorimin e mi të gjymtyrëve për të komunikuar është bërë më i rrjedhshëm. Unë kam qenë gjithmonë disi e një dore-folës, por tani ajo vetëm duket si unë nuk e kuptojnë konceptin e lojës së charades, sepse unë jam duke përdorur zërin tim dhe krahët e mi për të treguar një histori. Lumberg përpjekur për të provuar përmbajtje time, ndërsa unë i tregonte një histori dhe unë gati pështyni atë në zhgënjimin nga mos qenë në gjendje për të përdorur duart e mia në rinumërimit time dramatike se si kam blerë bizele të parë dhe pastaj brokoli në dyqan ushqimore e të tjera ditore. Little Miss Kokëfortë ka marrë më patjetër në klasike hequr në fytyrë-gishtat-ndaj-e-thumb ku ju lëvizin të dy duart në mocionet të shkurtër, por të shpejtë në pjesën e përparme dhe të kthehet në frontin e gjoksit tënd, si një formë e zemërim. Ajo gjithashtu flet 'Ma, DAI!' Fjalët, që do të thotë: "Oh eja!" kur unë kërkoj një bollëk të gjëra të saj. (A jeni duke u përpjekur për të simulojnë këtë mocion tani? Sepse unë mendoj se kam bërë atë rreth 8 herë, ndërsa shkrim këtë post për të përpiqen dhe të përshkruajnë atë siç duhet).

Të katër prej nesh kanë inkorporuar edhe italian 'beh! " ndërsa ne të njëjtën kohë ngritje e supeve shpatullat tona nëse ne nuk e dimë përgjigjen për diçka ose keni nevojë për të shprehur habinë delikate ngjashme me thënë "kush e dinte?!". Por ndoshta Grail shenjtë e të gjitha gjërave absorbohet duke jetuar në Itali për vite është përdorimi i fjalës 'basta'. Ajo rrjedh nga fjala 'abbastanza' që do të thotë 'mjaft', dhe ajo është aq efektive kur përdoret si një komandë për të treguar që ju keni pasur mjaft e diçka. Kur fëmijët të veprojnë deri ose të shkoj në një festë çantë-e birësimit, një "Basta!!" Pak Fjalët janë të rënë dhe fëmijët (dhe unë) përkohësisht sillen. (A jeni duke thënë se ai me zë të lartë tani??)

Rostiçeri Lumberg-së i zgjedhur.

Rostiçeri Lumberg-së i zgjedhur.

Në anën tjetër të spektrit, ka disa gjëra që unë nuk do të marrë me mua si suvenire të përhershëm. Unë mendoj se Unë e urrej pirjen e duhanit më shumë se kur unë u ul këtu katër vjet më parë, por duket se është një aktivitet i pëlqyer ekstra-kurrikulare nga aq shumë njerëz këtu. Lumberg ka filluar të rostiçeri në djathë lloj djathi, të të gjitha gjërave, për shkak se ata janë shitur këtu në paketa të vogla të përshtatshme rostiçeri. Unë e vlerësoj metodat italiane e mbajtur djathë të shenjtë, por munching në bare e lloj djathi është rreth aq i shijshëm sa që përtypet një tabletë vitaminë shkumëzuese, sans ujë. (Kollë kollë ... ... coughcoughLoricough ... kollë kollë ...).

Unë gjithashtu nuk do të jetë jay-në këmbë në Londër. Ever.

Këtu në Itali, unë mund të kalojnë një ndërprerje kur ai është i sigurt për të bërë këtë, edhe pse dritat më thoni jo për të bërë atë, ecin drejtë e kaluara një polic i cili dëshmoi në mënyrë të qartë me kryerjen e këtij krimi të butë, dhe asgjë nuk do të ndodhte. Kthehu në shtëpi në Kanada, një herë e një kohë të egër, mi girl-miq dhe unë rebelliously jay-ecte nëpër rrugë menduarit ne ishim mënyra më e freskët se Avril Lavigne kënduar Skater Boy, deri sa ne pamë një polic në një biçikletë shikuar na gjithë kohës. Natyrisht, ai e quajti të gjithë pesë prej nesh gjatë për të biseduar me të dhe ne vetëm e dinim se të gjithë rreth nesh shikoi ne duke menduar ne ishim gomarë të tilla të këqija. Shumë keq ne ishim 16 dhe lloj pantallona shitting tona, sepse ne nuk kemi para për biletat ai ishte i sigurt për të na shkruani, dhe gjithashtu për shkak se Princesses polake mori ASNJEHERE në telashe. Në fund, kemi marrë një leksion të gjerë me sy të ashpër nga zyrtari dhe shumë e shumë nuk jay-ecur përsëri. Pastaj, unë u zhvendos në Itali dhe rifilloi rrugët e mia i keq-ass. Kjo çmenduri do të ndalet në Londër.

Së fundi, unë gjithmonë admiruar se si gratë italiane të duken sexy në një motorino ose biçikletë veshur funde, takë, një shall, dhe helmetat biçikletë. Ata zip rreth qytetit (nga bar kafe në bar kafe, I marr me mend), dhe të kërkoni thjesht fantastik, i përbërë, dhe të sigurt. Për më shumë se një vit tani kam qenë duke përdorur programin për ndarjen e biçikletë Milanit ( BikeMi ), sepse fëmijët janë jashtë strollers dhe ajo ka qenë kënaqësi e madhe. Kam provuar më e vështirë për mua që të duken sexy dhe e përbërë në biçikletë tim, por flokët e mi shumë shpesh ngjan këngëtari kryesor i zotit Big në e tyre të jetë me ju videon   dhe unë tundur në biçikletë tim si një interpretues cirk rishtar në një unicycle. Kur Perëndia ishte duke i dhënë aftësitë sportive dhe sex-apel, unë shkova pa mend të qëndrojë në strudel linjë lart dhe kam mbërthyer me një dhëmb i ëmbël dhe rrugët e mia trashë. Unë jam më patjetër të rehatshme në një kat valle / kryetar, por dy javë më parë kam konfirmuar se do të largohen nga ky vend asnjëherë në kërkim të mira në një biçikletë.

Kujtoj më sipër unë kohët e fundit u thënë Lumberg për aventurat e mia ushqimore pa përdorur duart e mia për të bërë shpjegimin. Në këtë ditë të veçantë vendosa në shtëpinë biçikletë me sende ushqimore e mi në shportën time, sepse kaq shumë njerëz rreth këtyre pjesëve bëjnë këtë dhe ata duken cool. Në Kanada Unë nuk do të jetë në gjendje të ciklit shtëpi me shurup panje time sepse periferi nuk janë ndërtuar domosdoshmërisht për një mënyrë të tillë për të udhëtuar, dhe askush nuk e bikes në -30 gradë. Ky ishte shansi im.

Në mes të një ndërprerje si unë çuan mbi gjurmët tramvaj, nga çanta ime ushqimore ra bizele e mia. I ndjekur nga brokoli time. I nxorrën mbi menjëherë, tashmë vjen turp dhe si kam vendosur poshtë për të marr enët anësore atë natë për darkë, biceps e mi e sigurt dështoi mua dhe ishin as që krahasohet me biçikletë që unë u mban me pjesën tjetër të sende ushqimore e mia në të. Forca e gravitetit informoi peshore dhe biçikletë tim ra në tokë, duke derdhur edhe më shumë ushqim në rrugë. Tani makina pingul të tregojnë tim mut janë dhënë bekimin gjelbër-dritë për të shkuar dhe unë kam për të vrapoj në anë të rrugës para se unë mund të rifillojë të mbledhur sendet e mia. Si unë u përpoq për të rregulluar çantën time në shportën time, ajo grabitur, duke e bërë çdo gjë tjetër edhe më të paqëndrueshme. I prerë dorën time pak kur biçikletë im ra dhe unë jam goxha i sigurt se unë ndjeva një muskul në shkul time mbrapa, dhe natyrisht flokët Mr.Big ishte në të gjithë vendin dhe të më penguar nga shohim si duhet të gjitha ushqimet e mia. Vetëm kur unë mendova se e kishte ripaketuar gjitha sende ushqimore dhe dinjitetin e mia, njerëzit ishin duke ecur në drejtimin tim përsëri (makinat pingul me mua u ndaluan edhe një herë dhe kam pasur shikues të reja për recitim tim pakoordinuar), dhe një njeri i vjetër më thirri për të të treguar mua I kishte lënë pas mocarela buall tim. Ai pastaj vazhdoi të përkulet për të vini ta merrni për mua dhe unë befas u frikësuar për shkak se ai ishte mjaft i vjetër dhe në këmbë i ngadalshëm tashmë dhe të gjitha unë e nevojshme ishte atë snapping diçka. Por, ai e kap atë pa shpërnguljes ndonjë rruaza dhe unë kam qenë në gjendje për kokë në shtëpi më në fund. Unë qeshi me veten time si unë rode shtëpinë e ditur unë nuk do patjetër të marrë ndonjë shtëpi aftësitë biking me mua shumë. (Duket aftësia ime për të qenë anti-ftohtë dhe anti-koordinuar është shumë e shumë të pashlyeshme. Kjo e fundit e premte si unë rastësisht strolled për të takuar miqtë për pije, unë eci katror në derë qelqi të vendit në të cilin ne u mbledhur. Me fllad aplikuar make-up, duart në xhepat e mi, vesh-telefonat në veshët e mi dëgjuar meloditë shokuar, dhe fytyrën thyen banesë kundër derë qelqi, unë kam qenë padyshim figurë atë. Pas meje, një kor i 'oooooh!! "shpërtheu në mesin e duhanpirësit të cilët ishin dëshmitarë të gjitha të ndodhë, por ata nuk kanë rëndësi (kujtoj, unë urrej aktin e pirjes së duhanit). fat për mua, i gjithë vendi është i mbuluar nga qelqi në hyrje para dhe klientët në 10 tryeza të drejtë në hyrje dëshmuar të gjithë debutimin tim solo. Shumë qeshi (në mënyrë të drejtë!), dhe një tender bar që e kishin parë atë shumë u përpoq për të shtypur kundërshtarin një të qeshur si ai më pyeti nëse isha ok). Reputacioni im është i përjetshëm si pika, ju lutem.

Pra, që më sjell sot. Ne kemi 11 ditë për të shkuar. Fqinjët tanë më poshtë ne do të jetë i pushtuar për të parë na shkoj dhe unë fajësojnë fëmijët dhe mënyrat e tyre të egra drejtimin për këtë. Ata nuk thonë hello kur ne të kalojë njëri-tjetrin në sallat e kullës sonë, dhe një herë kur isha lotim lule në tarracë tonë, ata erdhën nga mbi tarracë e tyre poshtë meje dhe më pyeti për të ndaluar trickling ujit nga bimët e mia mbi të tyre .... bimët. Isha ulur në oborrin tonë të natës të tjera pas I kam në shtëpi lejohet vonë dhe vetëm kujtimet e katër viteve të fundit të marrë mbi mua. Në oborrin tonë gjyqësor, Albino Hulk crawled në batanije kur ai ende nuk mund të ecin, Little Miss kokëfortë mori mal e kafshë pellushi saj për shëtitje në endacak saj baby, ne e bëmë eksperimente shkencore, dhe tani fëmijët mësuar të ngasin bikes e tyre. Kurrë nuk kam pres Milani për të mbajtur një zotërim të tillë në zemrën time, (dhe kështu hyrjen e sotme e titullit të huazuara nga Firence + the Machine , në të cilin unë kam një akustike-vajzë-dëshirë e fortë. Zëri i saj dhe flokë të kuqe të më xheloz dhe kjo është një e meloditë e mia të preferuara nga të), por unë jam shumë i kënaqur që ka. Lënia e Bardhë Veriun e Madh kujtohet miku im Mark thënë mua që të mos jenë të trishtuar gjatë duke lënë Kanada dhe që unë do të gjeni edhe më të vështirë për të thënë lamtumirë Milano një ditë. Kurrë nuk kam menduar për një milion vjet që ai do të jetë e drejtë. E drejta në mënyrë effing.

Pirat tendencat e mia kanë marrë nga e para. Koha për dush. Basta!

Share:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
Tagged , , , , , , , Postuar në Albino Hulk , Ushqimit dhe gatim , Little Miss kokëfortë , prepping për mobilizimin , Kjo është një fakt i italian. , Travel | Tagged , , , , , , , ,
4 Komente